NUK

NUK. Izprotot dzīvi.

Attīstība

dzīves posms > 18+ mēneši

Pramse patstāvīgi padzerties un paēst prasa lielu izveicību. Izrādās, ka bērni jau pusotra gada vecumā ļoti labi tiek galā ar šo prasmi, ja vien jūs esat gatavi jauniem izaicinājumiem un varat samierināties ar ēdienu, kas reizēm nenonāk paredzētajā galamērķī. 

Tikko kā parādījies pirmais zobiņš var diezgan droši apgalvot, ka atlikušie deviņpadsmit arī jau tūlīt, tūlīt būs klāt. Lielākajai daļai bērnu līdz trīs gadu vecumam ir izauguši visi piena zobiņi. Turklāt uzreiz pēc pirmā zobiņa parādīšanās nepieciešams uzsākt ikdienas zobu kopšanu. Turieties pretī iebildumiem - tā tiešām ir obligāta nodarbe.

Jūsu bērna sociālā uzvedība mainās dzīves otrajā gadā. Viņš sāk uztvert sevi un arī pārējos kā individualitātes, turklāt izrādīt arī empātiju un pieprasīt to pašu no citiem - reizēm pat īpaši skaļi. 

Mainās arī spēļu veids: bērns var patstāvīgi aplūkot grāmatas, piepildīt un iztukšot kastes, būvēt torņus, arvien vairāk izprotot cēloņu un seku principus. 

Jūsu mazais apgūst runāšanu teikumos. "Bumba" kļūst par "bumba pazuda", un vēl nedaudz vēlāk par: "bumba atkal pazuda"- t.i.bērns apvieno vienā teikumā arvien vairāk vārdus. 

Varbūt jums šķiet, ka šajā laikā bērna motorā attīstība norit nedaudz lēnāk. Tomēr šī pārliecība var būt mānīga! Bērns mācās skriet, lēkt, rāpties, mest un ķert, un tas nebūt nav tik viegli! Visas šīs prasmes prasa arvien lielāku muskuļu spēku, izveicību un labāku līdzsvara sajūtu. 


Jūsu bērns var noturēt zīmuli vai krītiņu, līdz ar to attīstās arī viņa spējas izpaust savas sajūtas caur krāsām un formu. Arī torņu būvēšana viņam sagādā prieku. Visām šīm darbībām nepieciešams sarežģītu kustību secīgums. 

Podiņapmācību nekādā gadījumā nevajadzētu bērnam uzspiest. Sekmīgi apgūt šo prasmi var vien tad, ja bērnam pašam jau ir interese par to. Turklāt būs nepieciešams jūsu atbalsts un palīdzība. Parasti tāds periods pienāk bērna trešajā dzīves gadā. 

Pakāpeniski bērnam parādās laika izjūta. "Pēc diendusas" ir laika jēdziens, ko bērns izprot ļoti labi. Tāpēc centieties izvairīties no solījuma "rītdien", ja neplānojat to izpildīt. Mazais jau ļoti labi atceras solījumus un spēj to neizpildi aistīt ar savu pieredzi. 

Tāpat bērns spēj noformulēt savas cerības attiecībā par nākotni. Līdz ar to pilnīgi iespējams, ka bērns jums atgādinās jūsu solījumus. Un gadījumos, kad nepiepildās mazuļa ieceres (pamatoti vai nē), tas var novest pie dusmu lēkmes. 


Jūsu bērnam parādās pirmie "labākie draugi". Saskarsmē ar citiem bērniem, jūsu bērns uzzina un piemēra dažādas sociālas lomas. Strauji tuvojas laiks, kad sāksies bērnudārza gaitas. 



Piemēroti šim dzīves periodam...