NUK

NUK. Izprotot dzīvi.

Grūtniecības nedēļas -

Jūsu puncis aug līdz ar mazuli.

Grūtniecības nedēļas

Šeit Jūs atradīsiet ceļvedi, kur aprakstītas izmaiņas Jūsu ķermenī nedēļu pēc nedēļas. 

1.-4.grūtniecības nedēļa

> 1.nedēļa

Jūsu grūtniecība sākas jau pirmajā menstruālā cikla dienā - laikā, kad Jūs vēl neesat stāvoklī. Šī diena tiek izmantota aprēķinu veikšanai. Ja Jūs plānojat ieņemt bērniņu, tad rūpīgi pārdomājiet savus ieradumus un ēšanas paradumus, kā arī atmetiet smēķēšanu - jo ātrāk, jo labāk. 

> 2.nedēļa

Tas ir noticis! Kad Jūsu partnera spermatozoīdi satiekas ar Jūsu olšūnu īsi pēc ovulācijas, tie apvienojas, izveidojot bērniņa pirmo šūnu. Jaunas dzīvības brīnums ir sācies!

 

 

> 3.nedēļa

Apaugļotā olšūna ceļo pa olvadu līdz dzemdei. Ceļojuma laikā tā vairākkārtīgi sadalās līdz izveido vairākus simtus šūnu. Pēc galamērķa sasniegšanas tā iekārtojas uz palikšanu dzemdes gļotādā. Šajā brīdī jau ir noteikts ne tikai topošā bērniņa dzimums, bet arī acu krāsa - māmiņas vai tēta. 

> 4.nedēļa

Dziļi dzemdē olšūna attīstās par bērniņu un placentu. Jūsu ķermenis reaģē uz pastiprinātu hormonu veidošanos asinīs, lai uzturētu Jūs formā nākamajos mēnešos. Dažas sievietes pārmaiņas sajūt uzreiz: slikta dūša, strauja garastāvokļa maiņa, briestošas krūtis vai nelielas spazmas vēdera lejas daļā. Kamēr citas sievietes pat nenojauš, ka ir stāvoklī.

 

 

5.-8.nedēļa

> 5.nedēļa

Šīs nedēļas beigās šūnu sakopojums Jūsu vēderā jau ir kļuvis par embriju. Jūsu bērniņš ir 4 milimetrus garš un viņa sirsniņa sāk pukstēt. Mēnešreižu aizkavēšanās liek noprast, ka esat gaidībās. Jebkurš grūtniecības tests apstiprina šīs priecīgās ziņas - tomēr ne vienmēr Jūs šajā laikā jutīsieties tik lieliski. Hormonu ietekmē daudzas sievietes kļūst jūtīgākas un vieglāk aizkaitināmas. 

> 6.nedēļa

Jau šajā agrīnajā grūtniecības posmā veidojas visi Jūsu bērniņa dzīvībai svarīgie orgāni - aknas, kuņģis, zarnas. Arī galvas un muguras smadzenes iet savu attīstības ceļu. Rociņas un kājiņas kļūst redzamas. Ārēji Jūsos nav novērojamas izmaiņas, neskaitot rīta nelabo dūšu, apgrūtinātu gulēšanu pa naktīm vai nogurumu dienas laikā. Bet ļoti iespējams, ka Jūs pat nejūtat nevienu no šiem klasiskajiem simptomiem, kas var būt agrīnajā grūtniecības periodā. 

> 7.nedēļa

Embrijs izaudzis aptuveni 14 milimetru garumā. Sāk veidoties deguns, ausis un mute. Arī rokas un pēdas sāk iegūt formu. Šajā posmā Jūsu krūtis aug lielākas un smagākas, gatavojas zīdīšanai. Jūs varētu pārsteigt izmaiņas Jūsu ožas un garšas izjūtās. Diezgan negaidīti Jums var parādīties savādāka attieksme pret lietām nekā iepriekš - gan pozitīvā, gan negatīvā nozīmē. 

> 8.nedēļa

Tagad Jūsu mazais sver apmēram 1,5 gramus. Viņa sirds sitas divreiz ātrāk nekā Jums. Galva aug neproporcionāli ātrāk par ķermeni. Mazajam sāk attīstīties redzes nervs un mēle, kā arī apkārt muguras smadzenēm veidojas mugurkaula kanāls. Gandrīz ir pienācis laiks, lai dotos uz pirmo ultrasonogrāfiju. Uz vizīti pie ginekologa ieteicams doties kopā ar bērniņa tēvu, lai varētu dalīties priekā par pirmo bērniņa bildi. Izvairieties no pārmērīgas fiziskās slodzes, jo tas var radīt nevajadzīgas dzemdes kontrakcijas un smagākos gadījumos pat grūtniecības pārtaukšanos. Tomēr šajā gaidību periodā ļoti maza iespējamība radīt apdraudējumu savai grūtniecībai. 

9.-12.nedēļa

> 9.nedēļa

Tagad embrijs ir sasniedzis 20 mm un viņa galva joprojām ir lielāka par pārējo ķermenīti. Kakls atdala galvu no pārējā ķermeņa un Jūsu bērniņa sejai veidojas vaibsti. Acis un plakstiņi jau ir izveidojušies, pienācis laiks mutes orgānu attīstībai. Veselīga, sabalansēta diēta ir svarīgs nosacījums straujajai attīstībai šajā grūtniecības periodā. Svaigs, viegli sagremojams uzturs ir labākais veids, kā nodrošināt bērniņu ar vajadzīgajiem vitamīniem un minerālvielām. 

> 10.nedēļa

Šobrīd Jūsu mazulis ir apmēram 3 cm garš un sver 13 gramus. Visi orgāni ir izveidojušies un atrodas savās vietās, sirsniņai ir labā un kreisā puse. Tagad Jūsu bērniņa galvenais uzdevums ir augt lielākam un turpināt attīstīties. Tas atstāj iespaidu arī uz Jūsu garastāvokli - hormoni Jūsu asinīs nodrošina īpaši spilgtus emociju uzplūdus. Jūsu nieres sāk strādāt aktīvāk, asiņu daudzums palielinās par aptuveni 35 procentiem, un dzemde izaug no 70 gramiem grūtniecības sākumā līdz aptuveni 1000 gramiem.

> 11.nedēļa

Embrijs kļūst par augli. Sejiņa iegūst cilvēka izskatu - acis un ausis atrodas īstajā vietā. Mute un deguns turpina attīstīties, acu plakstiņi pārklāj acābolus, kuri veic savu attīstību. Varbūt ievērosiet, ka ātrāk parādās nogurums. Jūsu sirds darbojas ātrāk, jo asiņu tilpums Jūsu organismā turpina palielināties, radot lielāku slodzi sirdij. Aptuveni 25% Jūsu asiņu nepieciešami placentai. 

> 12.nedēļa

Bērniņš sāk cītīgi kustēties. Šajā attīstības posmā tās ir reflektoras kustības, tomēr Jūsu bērniņam ir izveidojušies muskuļi, kas ļauj kustināt rokas un kājas, pagriezt galvu vai savilkt plaukstas dūrītēs. Zem piena zobiem smaganās veidojas paliekošo zobu aizmetņi. Jūsu nelabuma un noguruma viļņi sāk izzust. Pirmie trīs grūtniecības mēneši jau ir Jums aiz muguras. Jūsu ķermeņa svars varētu būt palielinājies par diviem kilogramiem. Tomēr tikai 48 grami no tā pieder pašam bērniņam. Pārējo svaru veido placenta un augļūdeņi, kā arī krūtis un dzemde.

13.-16.nedēļa

> 13.nedēļa

Jūsu bērniņam jau ir pirmie kauli. Kāju un gūžu kauli jau ir redzami, bet ribas ir veidošanās procesā. Zelta likums Jums: nepārspīlēta slodze un pārtraukt jebkuru darbību tajā brīdī, kad tā šķiet pārāk grūta - tas attiecināms arī uz sportiskajām aktivitātēm. Grūtnieces jūtas ļoti ērti ūdenī, jo ūdens mazina spiedienu uz Jūsu locītavām un apgrūtinošās kustības atkal kļūst vieglas. 

> 14.nedēļa

Pieredzējis speciālists nu var noteikt, ko Jūs gaidat - puisīti vai meitenīti. Dzimumdziedzeri ražo hormonus, kas nepieciešami ārējo dzimumorgānu attīstībai. Vai Jums ir vairāk nekā 35 gadi? Nav vērts uztraukties. Ja līdz šim brīdim nav bijuši sarežģījumi, Jūsu grūtniecībai vajadzētu noritēt pilnīgi normāli. 

> 15.nedēļa

Tagad Jūsu mazais ir spējīgs kustināt mutīti un viņam parādās zīšanas reflekss. Bērniņa skelets turpina attīstīties. Izmantojot ultrasonogrāfiju, Jūsu ārsts var izmērīt bērna galvas apkārtmēru. Jūsu viduklis sāk izzust, Jūsu vēders kļūst apaļāks un Jūs "izaugat" no saviem svārkiem un biksēm. Grūtnieces bieži vien ievēro, ka sejas āda kļūst gludāka un starojošāka. Tas ir pateicoties šķidruma aizturei zem ādas, kas ir pilnīgi normāla parādība.

> 16.nedēļa

Jūsu bērniņa vairogdziedzeris uzsāk savu darbību un ražo hormonus, kas nepieciešami dažādiem uzdevumiem, kā piemēram augšanas nodrošināšanai. Pilnvērtīgām vairogdziedzera funkcijām nepieciešams jods, kas atrodams dažādos pārtikas produktos (piemēram, zivīs). Daudzi ārsti iesaka papildus uzņemt jodu ar uztura bagātinātājiem, jo tas pārtikas produktos bieži ir nepietiekamā daudzumā. 

17.-20.nedēļa

> 17.nedēļa

Mazuļa garums no pakauša līdz kāju pirstiem ir aptuveni 16 centimetri un viņš sver apmēram 135 gramus. Skābekli mazulis saņem no Jūsu asinīm. Lai gan ir vērojamas neregulāras elpošanas kustības, tām nav praktiskas nozīmes šajā attīstības stadijā. Bērniņš apgūst atšķirību starp rīšanu un elpošanu. Jūs biežāk svīstat. Tas saistīts ar Jūsu ķermeņa temperatūras paaugstināšanos grūtniecības laikā. Tas ir pilnīgi normāli, tieši tāpat normāla ir arī pastiprināta vaginālā sekrēcija.

> 18.nedēļa

Iespējams, ka Jūs beidzot sajūtat mazuļa pirmo spērienu - un, ak, kāds tas ir! Jūsu bērniņš spārdās vai kustās ar visu ķermeni. Lielākā daļa sieviešu jūtas lieliski šajā grūtniecības periodā - gan emocionāli, gan fiziski. Agrīnajā grūtniecībā novērotais diskomforts ir zudis. Ar katru dienu Jūs arvien vairāk gaidat bērniņa ierašanos šajā pasaulē. Pilnīgi normāli, ja jūtaties "silti" biežāk nekā parasti. Ziemā tas var būt pat patīkami, tomēr var radīt nelielu neērtību vasaras laikā. 

> 19.nedēļa

Jūsu bērniņa nervu šķiedras veido tīklus, muskuļi kļūst spēcīgāki, kustības - noteiktākas un motorās prasmes turpina attīstīties. Lai turpinātu savu muskuļu stiprināšanu, bērniņš vēderā veido pats savu fitnesa zāli un izpilda dažādus vingrinājumus - griešanās, liekšanās, speršanas, bakstīšanas, stiepšanās. Parādās arī neliels tauku slānītis. Šajā grūtniecības periodā Jūsu vēders jau kļūst skaidri saskatāms.

> 20.nedēļa

Jūs esat sasnieguši grūtniecības vidu - un Jūsu bērniņš nu var dzirdēt. Viņš dzird ne tikai Jūsu sirdspukstus un asinsriti, bet arī skaņas no ārpuses - mūziku, trokšņus, cilvēku balsis. Jūsu mazulītim tagad ir visi 12 līdz 14 biljoni nervu šūnu. Un Jūs pirmo reizi saskaraties ar jautājumu "Zīdīt vai nezīdīt?" - iespējams, ka parādās pirmie piena pielieni uz Jūsu krūšgaliem. Tas nozīmē, ka Jūsu ķermenis gatavojas laikam pēc bērniņa piedzimšanas. 

21.-24.nedēļa

> 21.nedēļa

Jūsu bērniņa garums no pakauša līdz kāju pirkstgaliņiem sasniedzis aptuveni 21 centimetru, bet svars - aptuveni 330 gramus. 16 līdz 20 stundas mazulis pavada miegā - reizēm dziļā, reizēm seklā. Pārējo diennakts daļu viņš pavada, izpildot savus "fitnesa vingrinājumus". Palielinātā dzemde rada spiedienu uz Jūsu iekšējiem orgāniem, tādēļ reizēm barības vada sfinkteris nenoslēdzas pilnīgi, līdz ar to vienai no divām sievietēm var būt novērojama dedzināšanas sajūta. Palielinātā šķidruma aizture var radīt tūsku kājās un rokās, kas ir nepatīkama sajūta - tomēr pilnīgi normāla parādība. 

> 22.nedēļa

Jūsu mazuļa āda ir sārta un ļoti plāna, jo vēl nav izveidojies pietiekams tauku slānītis. Personīgā higiēna kļūst aizvien svarīgāka, jo krūšu un vēdera āda tiek pakļauta lielai spriedzei. Intensīvi mitrināta āda un masāžas sniegs Jums komforta sajūtu. Iespējama striju veidošanās, tomēr tās parasti paliek mazāk ievērojamas pēc bērniņa piedzimšanas. 

> 23.nedēļa

Jūsu bērniņam aug plāni mati. Arī nadziņi sāk augt. Smadzeņu šūnas nobriest un mazulis ir spējīgs saprast un atcerēties. Iespējams, ka Jums ir tirpstošas kājas vai "smagas" kājas. Grūtniecēm nepatīkamas sajūtas var radīt arī varikozās vēnas un hemoroīdi. 

> 24.nedēļa

Jūsu bērniņa galvas diametrs ir aptuveni 6 centimetri. Mazuļa garums no galvas līdz pēdiņām ir aptuveni 26 centimetri, bet svars ir aptuveni 500 grami. Acis joprojām ir ciet, bet skropstas jau aug. Bērniņš sāk redzēt sapņus - gluži kā Jūs sapņojat par viņa ierašanos šajā pasaulē. Šīs nedēļas beigās Jūsu dzemde var sasniegt nabas līmeni. Iespējams, Jūs vēlētos atlikušo gaidību laiku pavadīt, atpūšoties kopā ar Jūsu partneri - un kāpēc gan nē?  Jo vairāk Jūsu partneris tiek iesaistīts grūtniecības laikā, jo stiprāka kļūst viņa izpratne un prieks par gaidāmo. 

25.-28.nedēļa

> 25.nedēļa

Jūsu bērniņš caur ādu un muti uzņem augļūdeņus, kurus vēlāk izdala kā urīnu. Tuvojoties grūtniecības noslēgumam, augļūdeņi nomainās pilnībā ik pēc divām stundām. Augļūdeņu daudzums svārstās no 300 mililitriem līdz 1,5 litriem. Jūsu iekšējie orgāni tiek spiesti uz augšu līdz ar bērniņa augšanu. Iespējams, ka Jums kļūst apgrūtināta elpošana vai biežāk jāapmeklē tualete. 

> 26.nedēļa

Jūsu bērniņa garums no galvas līdz kāju pirkstiņiem šobrīd ir aptuveni 30 centimetri, bet sver viņš aptuveni 650 gramus. Ja Jūsu bērniņš pasaulē nāk priekšlaicīgi šajā grūtniecības stadijā, viņam ir cerības izdzīvot. Jūsu vēderam varētu būt izteikti apaļa forma. Iespējams, ka nostieptā āda vairāk un biežāk niez. Diskomforta mazināšanai ieteicams izmantot mitrinošu pieniņu vai eļļu. Iespējams, ka naktīs ir grūtāk gulēt. 

> 27.nedēļa

Bērniņa āda kļūst gluda, palielinās tauku slānītis un tas kļūst ievērojams. Jūsu mazulis dzīvo līdz ar Jums - viņš nelaiž garām nevienu notikumu Jūsu dzīvē - gan Jūsu organisma iekšienē, gan Jūsu apkārtnē. Par savu klātbūtni mazais bez liekas kautrības Jūs vienmēr informē ar spērieniem un bakstīšanos. Šajā grūtniecības posmā Jūsu krūtīs veidojas pirmpiens (jeb jaunpiens), kas ir īpaši piemērots bērniņa pirmajām ēdienreizēm dzīvē, jo tas ir viegli sagremojams. Pēc pirmpiena, protams, veidojas pastāvīgais piens. 

> 28.nedēļa

Jūsu mazulis atver acis un var noteikt atšķirību starp tumsu un gaismu. Viņš arvien vairāk dzer augļūdeņus, kas iziet cauri gandrīz visam mazuļa gremošanas traktam, tiek filtrēts nierēs un izdalīts kā urīns. Diennakts laikā augļūdeņos nonāk līdz pat puslitram urīna. Jums pakāpeniski pieaug svars. Ne tikai bērniņš aug, bet arī placenta un augļūdeņi veido Jūsu pieaugošo svaru. Jūsu ķermenī veidojas tauku depozītvietas. Tomēr nekādā gadījumā nesāciet ievērot diētas ar mērķi samazināt savu svaru. 

29.-32.nedēļa

> 29.nedēļa

Jūsu mazuļa smadzenes turpina attīstīties. Veidojas sarežģīti nervu pinumi. Katra šķiedra tiek pasargāta ar apvalku, kas palīdz ātrāk pārraidīt nervu impulsus.  Šajā grūtniecības nedēļā bieži sievietēm svars palielinās par puskilogramu. Jūsu vēders kļūst arvien lielāks. Jūsu naba izspiežas uz āru. 

> 30.nedēļa

Jūsu nedzimušā mazuļa ādas krāsa mainās no sārtas uz rozā. Mazais ķermenītis kļūst apaļīgāks, jo vairāk veidojas tauku, kas tagad veido līdz pat astoņus procentus no bērna svara. Vai uz Jūsu vēdera pa vidu ir parādījusies tumša svītra? To sauc par linea nigra, kas parādās palielinātās pigmentācijas dēļ. Tā pazudīs kādu laiku pēc dzemdībām. 

> 31.nedēļa

Jūsu bērniņš turpina lielā daudzumā dzert augļūdeņus, kuri tiek pārstrādāti ar nieru, kuņģa un zarnu palīdzību. Pastāv uzskats, ka augļūdeņu garšas īpatnības mainās atkarībā no māmiņas uztura. Jūsu mazulim veidojas arī garšas uztvere. Esiet īpaši uzmanīga pret infekcijām. Baktērijas un vīrusi šajā grūtniecības periodā var šķērsot placentāro barjeru, jo tās bārkstiņas kļūst plānākas, lai lielāks daudzums uzturvielu varētu nonākt pie Jūsu mazuļa. 

> 32.nedēļa

Bērniņam Jūsu vēderā paliek mazāk vietas. Viņš mazāk kustās un meklē ērtāko pozu. Ja Jūsu bērniņš nāktu pasaulē tagad, viņš visticamākais izdzīvotu. Lai gan viņa plaušas vēl nav pilnīgi attīstītas, mūsdienu medicīnas tehnoloģijas var atbalstīt Jūsu mazuļa elpošanu, tādējādi palielinot izdzīvošanas iespējas. Iespējamas dzemdes kontrakcijas, gatavojoties dzemdībām. Šīs kontrakcijas ilgst 20 sekundes un Jūs tās pat varat neievērot. Tomēr Jūs varat just sāpes bļodas dobumā, jo tas palielinās. 

33.-36.nedēļa

> 33.nedēļa

Jūsu bērna garums ir apmēram 40 cm un svars aptuveni 1,700 gr. Mazais ir iekārtojies dzemdībām piemērotā pozā. 95% gadījumu bērniņš iekārtojas ar galvu uz leju un tā ir pirmā ķermeņa daļa, kas ierodas pasaulē. Izvairieties atliekties uz aizmuguri līdzsvara saglabāšanai. Tas var izmainīt Jūsu smaguma centru, tādēļ pastāv lielāka iespēja uzskriet kaut kam virsū.

> 34.nedēļa

Jūsu bērniņa asinīs kalcija līmenis ir augstāks nekā Jūsu asinīs. Tas nepieciešams mazuļa kaulu augšanai. Placenta nodrošina mazuli ar vajadzīgo kalciju, izmantojot rezerves no māmiņas ķermeņa. Piezīme: Jūsu dekrēta atvaļinājums sākas šīs nedēļas beigās. 

> 35.nedēļa

Lielākā daļa bērniņu šajā grūtniecības posmā ir ieņēmusi savu dzemdību pozu. Jūsu domas arvien vairāk un biežāk pievēršas dzemdībām un mazulim. Kā viņš izskatīsies? 

> 36.nedēļa

Jūsu bērniņam vēl nav pašam sava imūnsistēma. Viņš saņem antivielas no Jūsu ķermeņa un ir pasargāts no visa, pret ko Jūsu organisms ir izstrādājis antivielas. Iespējams, ka Jūs jūtat neregulāras kontrakcijas, no kurām dažas var būt spēcīgas un sāpīgas. Bet parasti tās ir retas un neregulāras. Tā ir lielākā atšķirība no īstajām kontrakcijām, kurām ir regulāri intervāli. 

37.-40.nedēļa

> 37.nedēļa

Bērniņš turpina augt, un jau sasniedz aptuveni 45 centimetru garumu un sver aptuveni 2400 gramus. Jūsu placentas izmērs ir no 20 līdz 25 cm, sieniņu biezums ir apmēram 3 centimetri un svars - 500 grami. Placenta ir pietiekami liela, lai nodrošinātu pilnvērtīgu barības vielu apmaiņu starp Jūsu ķermeni un Jūsu mazulīti. 

> 38.nedēļa

Jūsu bērniņš izstrādā hormonu kortizonu, kas palīdz sagatavot bērniņa plaušas pirmajai ieelpai. Mazuļa asinsrite kļūst patstāvīgi funkcionējoša un neatkarīga no Jūsējās tūlīt pēc piedzimšanas. Ja Jūs izjūtat nemieru par drīzajām dzemdībām, tas ir pilnīgi normāli.

Ļoti daudzas grūtnieces kļūst pastiprināti aktīvas pirms dzemdībām - parādās vēlme un varēšana nomazgāt logus, skapīšus un griestus. Tā ir t.s. "ligzdiņas sagatavošana", sagaidot mazulīti. Ļaujieties šai sajūtai - bet pirms tam salieciet somu, ko ņemsiet uz dzemdību namu. 

> 39.nedēļa

Mazulim sāk trūkt vietas. Jūsu mazais ir apķēris ar rokām savus plecus un saliecis kājas pie ķermenīša, un veic retas kustības. Neuztraucieties, ja mazulis šajā brīdī kustās retāk nekā agrāk, jo viņš ir aptuveni 50 centimetrus garš un sver aptuveni 3000 gramus.

> 40.nedēļa

Vairāki sīkumi norāda, ka Jūsu mazais drīz ieradīsies šajā pasaulē - iespējams, ka ievērojat pēkšņus noguruma viļņus vai nelabu dūšu. Tas ir saistīts ar hormonālajām izmaiņām Jūsu organismā, kas nepieciešamas dzemdību procesa ierosināšanai. Ja Jums noplūst augļūdeņi vai ievērojat asiņošanu, nekavējoties dodieties uz slimnīcu vai dzemdību iestādi. Uz slimnīcu/dzemdību iestādi Jums jādodas arī tādā gadījumā, ja Jums ir regulāras kontrakcijas ar 5-10 minūšu intervālu stundas garumā.